בית חכם

שילוב טכנולוגיה בבתים, היא מגמה שעשתה במאות השנים האחרונות שינוי גדול בחיי היום יום של החברה האנושית. החשמל עמד ועומד במרכז מגמה זו. עם זאת, עולם המחשוב מאפשר כיום להזניק את התחכום בתחום זה, צעד ענק קדימה. במה זה מתבטא?

מערכת מרכזית והתקנים מחוברים

כעקרון, בכדי ליצור "בית חכם", לא דרוש הרבה. את הכול מנהל רכיב מרכזי, שהוא מעין מחשב זעיר. אל רכיב זה מתחברים התקני החשמל השונים בהם רוצים לשלוט. התקנים שאינם חשמליים, ניתן במקרים רבים להסב להפעלה חשמלית והתקני חשמל, להסב לשליטה בהם מרחוק. משלימים את התמונה חיישנים, אשר מספקים למערכת מידע שעוזר לה לקבל החלטות מתוחכמות, בהתאם לנסיבות העדכניות בבית. ניתן לרכוש מערכת מוכנה דוגמת מערכת בית חכם של somfy וניתן גם לקדם נושא זה בצורה מאוד הדרגתית. כללית, מדובר בגישה מאוד מודולארית, שכל בעלי דירה מתאימים לצרכיהם המיוחדים.

שולטים בתאורה

ניתן לשלוט בתאורה ברחבי הבית, באופן מרכזי ומתוחכם. הפעלת התאורה תוכל להיות מתוזמנת לפי שעות, תסריטי שימוש שונים בחדרים שונים ולמטרות שונות וכן הלאה. השקעה זו בניהול תשתיות התאורה, עשויה להחזיר את עצמה בין השאר בחסכון בהוצאות החשמל.

דלתות מהעתיד

מנעול חכם ניתן לפתוח ולנעול באמצעים מתוחכמים. למשל דרך סמארטפון, באמצעות הקשת קוד, עם זיהוי טביעת אצבע ועוד. דלת שבה מותקן מנעול כזה, תכלול גם חיישן שמזהה את מצב הדלת – פתוחה או נעולה. מנגנון כזה, מאפשר להגדיר למשל פתיחה אוטומטית של הדלת, כאשר אתם נכנסים עם הרכב לחניית הבית. האינטרקום בדלת עשוי לכלול וידיאופון ולאפשר צילום, כולל באינפרא אדום (ללילה) וכמובן, פתיחת דלת ושערים מרחוק.

שערים חשמליים

בבית חכם ניתן לנהל שערים חשמליים מרחוק, כך שהפתיחה תהיה קלה יותר. למשל, לפתוח בבת אחת שער ראשי למתחם הדיור, שער חניה ושער כניסה לבית.

תריסים ווילונות

תריסים חשמליים ווילונות חשמליים ניתנים לשליטה מרחוק. זאת, באמצעות רכיבים שמתחברים למנגנון ההפעלה הרגיל שלהם, בתהליך התקנה מהיר וקל יחסית. שליטה זו, מסייעת מאוד במגוון ההיבטים שתריסים ווילונות קשורים אליהם: שליטה מרבית בתאורה בדירה, חסכון הוצאות החשמל על התאורה, שליטה משופרת בטמפרטורה במבנה ואף שיפור הפרטיות.

שיפורי אבטחה

נושא האבטחה, הוא אחד הדברים שבהם מערכות בית חכם מצטיינות במיוחד. הן עושות זאת בסיוע חיישנים שונים, אשר מזהים תנועה, שבירת זכוכית ואף פתיחת חלונות ודלתות. בתגובה למצבים חשודים, המערכת יכולה לשלוח התראה למספר הטלפון הסלולארי של בעלי הבית וכמובן להפעיל אזעקה.

שילוב טבעי בקיים

התקנת מערכת כזו, לרוב איננה דורשת ביצעו שינויים דרמטיים במבנה עצמו. מערכות שנשלטות מרחוק, עדיין ניתן יהיה לשלוט בהן גם באופן ידני, כמו בעבר. כל מנגנון חכם חדש שמוסיפים, עומד בתקנים שונים של בטיחות. למשל – היכולת לעצור חלקים נעים דוגמת תריס חשמלי, במידה וישנו עצם כלשהו שמפריע לתנועתו.

ניהול

ניתן כאמור לנהל את המערכות השונות לפי תסריטים מבוקשים שונים, מוגדרים מראש. חלק מתסריטי השימוש עשויים להיות כבר מוגדרים במערכת וחלק תוכלו להוסיף או לשנות בעצמכם. היבט חשוב בנושא זה, היא הגדרת תסריטי הפעלה שמתאימים עצמם לנסיבות המשתנות, באופן אוטומטי. למשל השקיה בשעות מוגדרות, אך רק במידה ואין גשם.

לסיכום

כפי שראיתם, יש מגוון רחב של אפשרויות להפיכת הבית למשוכלל יותר. מאחר שלא מסובך במיוחד לממש זאת בכל בית ממוצע, למה שלא תנסו?