תרבות מבטן: למה כדאי להקריא לילדים שלנו ספרים?

מקפידים להקריא לילד או לילדה סיפור לפני השינה? דעו שלא מדובר רק בזמן איכות חשוב ויקר עם הילדים, אלא לחוויה משמעותית עבורם שיכולה להעשיר אותם ולתרום להתפתחותם. לכן, את המאמר הבא נקדיש לספרים ולחשיבות שלהם עבור התפתחות הילדים שלנו.

זמן איכות עם הילדים

כאמור, דרך מצוינת להעביר זמן איכות עם הילדים היא על ידי הקראת ספרים, בין אם לפני השינה ובין אם סתם ככה בזמן הפנוי. אתם אומנם לא חייבים להקריא בצורה תיאטרלית ולהפיק קולות ייחודיים עבור כל דמות ודמות, אבל חשוב שהילד ירגיש שאתם מתעניינים בספר לפחות כמוהו כדי לעורר את סקרנותו במתרחש בעלילה. אם אתם מתלבטים לגבי ספרי ילדים מומלצים לזמן ההקראה, תוכלו לעיין ברשימה של ספרי ילדים מומלצים ולבחור בספרים שמתאימים לגילו של הילד. כמו כן, תוכלו להתייעץ עם מוכרים בחנויות ספרים שיסייעו לכם בבחירת ספרים עבור הילד, בהתאם לגילו ובהתאם לתחומי העניין שלו.

הרחבת אופקים

ספרים הם דרך מופלאה להרחיב את אופקיהם של הילדים, שבדרך כלל מוגבלים לעולם שאותו הם מכירים. בחרו עבור הילדים ספרים על עולמות מקבילים, ספרים שמתארים התרחשויות היסטוריות, ספרים שעלילתם מתרחשת בארצות אחרות בעולם ועוד. ככל שהילד ייחשף לספרים מגוונים יותר, כך הוא ייחשף גם לתרבויות אחרות, לאנשים שונים ולתחומי ידע מרתקים שירחיבו את אופקיו.

פיתוח הדמיון והיצירתיות

ספרים תורמים לא מעט לפיתוח הדמיון והיצירתיות. כאשר ילד צופה בטלוויזיה, הוא למעשה צופה בעלילה כפי שהיא מתרחשת לנגד עיניו, כך שהוא אומנם צורך את התכנים אך הוא מפעיל את הדמיון מעט מאוד. במובן הזה, לספרים יש יתרון ברור – הילד מדמיין את ההתרחשויות, את הדמויות ואת הנופים המתוארים, וכך למעשה מצליח "להשלים" את הוויזואליות שחסרה. כמו כן, ניתן לדבר עם הילד על הספר עצמו, לעצור באמצע ולשאול את הילד כיצד הוא חושב שהסיפור ייגמר, האם הוא היה בוחר לספר את הסיפור בדרך אחרת וכדומה. שאלות אלו יכולות לאתגר את חוש היצירתיות של הילד ולפתח אותה.

 

 

פיתוח הפן הרגשי

מומלץ להקריא לילד ספרים בנושאים שונים ומגוונים, וליצור יחד עמו שיח על התכנים שמועברים בכל סיפור וסיפור. דברו עם הילד על הסיטואציות שמתרחשות בסיפור, על החוויות שהדמויות עוברות, על הקשיים שעולים בסיפור ועוד. מדובר באמצעי מצוין שיכול לעזור לכם להגיע אל ליבו של ילדכם, ולבדוק מה מטריד אותו ואילו נושאים מעוררים בו פחד או בהלה. כמו כן, אתם יכולים לנסות להגיע יחד לפתרון, כך שכאשר הילד יצטרך להתמודד עם מצבים דומים, יהיו לו את הכלים לכך.

העשרת השפה

קריאת ספרים והקראת ספרים לילד היא דרך מצוינת להעשיר את השפה שלו. ספרי ילדים כתובים בעברית תקנית ולעתים אף מליצית, מה שיכול לתרום להעשרת אוצר המילים של הילד ולהרכבת משפטים בצורה תקנית ובהירה. אם הילד כבר בין גילאי 4-5, אפשר להתחיל להסביר לו על האותיות שבספר ואיזה עיצור כל אות מבטאת, וכך למעשה להכין אותו לכיתה א'. אם אתם הורים לילדים בכיתה א', תנו להם להקריא לכם ספרי ילדים שהם אוהבים – ספרים אלה בדרך כלל מנוקדים ומודפסים באותיות גדולות, מה שיכול לסייע בקריאה.

סיכום

לסיכום, אין עוררין על כך שקריאת ספרים חשובה מאוד עבור התפתחות הילדים, ולא בכדי מורים, מומחים ומטפלים נוטים להמליץ על הקראת ספרים לילדים. אנחנו ממליצים לכם להנחיל בילדכם הרגלי קריאה כבר מגיל צעיר, כדי להעשיר את דמיונם, שפתם ויצירתיותם בדרך טבעית ומעניינת.