קלף מזוזה כשר

אחת המצוות המשמעותיות ביותר ביהדות היא מצוות המזוזה. זוהי מצווה אשר מקורה בתורה. היא מסמנת את ביתם של יהודים בישראל ובגלות ממש כפי שסימון הדם על המשקוף סימן את ביתם של בני ישראל במצרים ובכך פסח עליהם המלאך אשר היכה בבכורות של המצרים. המזוזה היא אחת המצוות אשר מתקיימות גם על ידי מי שאינו מחשיב את עצמו לשומר את כל המצוות או אפילו חילוני. לב המזוזה הוא הקלף שצריך להיות עשוי באופן מאד מפורט ומיוחד. לעיתים, בכדי לחסוך עלויות, יש מי ש'מעגל פינות' או ממש מרמה ומוכר מזוזה שהקלף בה אינו כשר. הבעיה היא שקלף כזה יכול להיראות לעין בלתי מיומנת כמו קלף רגיל. בדיוק מהסיבה הזו החלטנו לרכז שלל עצות בנושא בכדי לעזור לכם לרכוש קלף מזוזה כשר.

מצוות המזוזה

את המזוזה עלינו להתקין בפתח הבית כמו גם בפתחי חדרים אשר שטחם עולה על שני מ"ר. אלו לא כוללים את חדרי השירותים, המקלחת או חדרי ארונות למשל. המזוזה נקבעת על המשקוף הימני כאשר כולה נמצאת בשליש העליון שלו. מזוזות מורכבות מבית מזוזה אשר יכול להיות מאד מגוון מבחינת צורה, חומר עיצוב או אפילו גודל. בתוכו יש קלף עליו נדון בהמשך. את הקלפים ניתן לרכוש במקומות מסוגים שונים. ניתן להשיג אותם באתר המתמחה ביודאיקה או בחנויות ייעודיות אשר מוכרות תשמישי קדושה שונים. אנחנו ממליצים, כאמצעי ראשון של זהירות, לרכוש מזוזות וקלפי מזוזה רק בחנויות מוכרות בעלות שם וסמכות בתחום. זה נכון אגב גם ליתר תשמישי הקדושה שיש בהם עניין עם כשרות כגון תפילין או טליתות.

קלף המזוזה

החומר ממנו עשוי הקלף הוא למעשה עור של בהמה כגון פרה. לא רבים יודעים אבל המונח 'קלף' מתייחס לאותה שיטה של רישום על עור מעובד של חיה ולא, כפי שרבים חושבים, נייר 'ישן'. לקלף אמיתי יש הרגשה שונה. כאשר מחזיקים אותו, הוא יהיה מעט יותר קשיח ומקרוב יראו עליו סימנים של עור. עלינו לציין שזהו בהחלט לא סימן יחיד. את אותה הרגשה ניתן 'לזייף' גם עם נייר מעובד ואת סימני העור ניתן להדפיס. זו רק בדיקה ראשונה.

את הקלף רושם בסבלנות ואיטיות אדם מקצועי שהוסמך לכך, זהו סופר הסת"ם (ספרים, תפילין, מזוזות). סופר הסת"ם צריך להיות לא רק מקצועי, אלא גם ירא שמיים ולהקפיד על 'קלה כבחמורה'. זאת משום שהכתיבה נעשית כאשר הוא נמצא בגפו. אף אחד לא מפקח עליו ולכן הדרישה שהוא עצמו יהיה בעל כבוד ויראה להלכה. הפרשיות על קלף המזוזה הן 'שמע ישראל' ו 'והיה אם שמוע'. בכדי לבדוק אם קלף המזוזה כשר, תוכלו פשוט לבקש לדעת על ידי מי הוא נכתב. מקומות רבים מתגאים בסופר הסת"ם ואפילו מציעים מבחר של דגמים שונים ברמות הידור שונות. רצוי לבחור בקלף מאיכות טובה מכיוון שהוא יותר עמיד לשחיקה ולפגיעה באותיות אשר מובילה לפסילת המזוזה.

 

הנושא שהכי חשוב לשמור עליו הוא בדיקה שגרתית של קלף המזוזות השונות בבית. הדיו עליהם יכול לא רק לדהות, אלא אף להתפורר או להתקלף. יש לכך מגוון סיבות: כימיקלים שונים אשר חודרים לבית המזוזה, לחות, מזיקים שונים ועוד. לפי ההלכה, עלינו לבדוק את קלף המזוזה, ממש כמו תפילין, כל שבע שנים. בפועל, במקומות רבים זה יכול להיות זמן ארוך מידי. בדיקה תכופה יותר תבטיח שתגלו את הפגמים עוד לפני שהם מתרחשים. במקרה הצורך, אם הפגמים או הדהיה קלים, ניתן יהיה לתקן על ידי חידוש אות זו או אחרת. בשביל ליהנות ממזוזה שתמיד מכילה קלף כשר, מומלץ לבדוק אותה כל שנה או שנתיים.