סיפור שמשאיר חותם: מי היה רפי אדרעי ז"ל?

רפי אדרעי היה לוחם פלמ"ח אמיץ אשר ראה בהגנה על המולדת כמשימת חייו. כמי שנולד וגדל בעיר  צפת, הוא ראה בהגנה על המולדת כחלק בלתי נפרד מסיפור חייו, ועדות לכך ניתן למצוא בהשקעה הרבה שלו בתחום החברתי אבל גם הצבאי. מי הוא היה וכיצד סיפורו ממשיך להשאיר חותם גם עשרות שנים לאחר מותו? כל הפרטים בסקירה הבאה.

רפי אדרעי – כל מה שצריך לדעת  אודות גיבור ישראל

רפי אדרעי נולד בעיר צפת ומגיל צעיר מאוד החליט לתת מעצמו למען הקהילה, כאשר בחר להצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד. הוא שימש שם כמדריך ראשי ובהמשך גם כמפקד גדנ"ע אשר הכין את החניכים שלו לקראת תחרויות, וזכה לאהבה והוקרה רבה. את סיפור הגבורה שלו רבים מבני העיר צפת עדיין זוכרים, וזאת בשל סיפור גבורה אשר במסגרתו הוא עלה על גג של בניין בעת עזיבת השלטון הבריטים, שם נופף בדגל ישראל מאולתר, כל זאת מתוך מטרה לחזק את כוחם של בני היישוב אשר חששו מפני העתיד לבוא. במסגרת השירות הצבאי שלו רפי אדרעי לקח חלק בשורה ארוכה של תפקידים כולל בהגנה על העיר הנצורה צפת, וכן שחרורה על ידי כוחות הפלמ"ח. השירות הצבאי שלו היה שירות מרתק אשר כלל מגוון רחב של כישורים אותם מפגינים, החל כישורי מנהיגות ועד למומחה לסליקת נשק אשר היה אחראי על ניהול מלאי המשק של האויב. רפי אדרי היה אחד מהלוחמים האמיצים והנועזים ביותר בזמן תקופת מלחמת יום העצמאות, בייחוד על רקע העובדה כי הוא יכל להישאר בעיר אך בחר להצטרף לכוחות הלוחמים שחירפו את נפשם למען המולדת אל מול צבאות ערב.

הסיפור שלו נקטע באופן טראגי במיוחד וזאת בעקבות קלייה של חדר לעורפו כתוצאה מהפגזה של האויב המצרי בזמן הלחימה. קליע בודד אשר חדר לעורפו והרג אותו במקום הוביל לסיום של סיפור חיים מעורר השראה ומרגש במיוחד, אולם בני המשפחה שלו החליטו שלא לוותר על פעילות ההנצחה אלא להמשיך אותה גם בימים אלו ממש, וזאת באמצעות הקמה של עמותה חברתית לצד גיוס של כספים מטעם הציבור לטובת הקמתו של בית יד לבנים הנקרא על שמו.

 

 

פעילות חברתית מרגשת במסגרת של עמותת אחינועם

עמותת אחינועם נחשבת לאחת מהעמותות החברתיות הבולטות בישראל, כאשר העמותה חרטה על דיגלה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית גם בפן החברתי וגם בפן הגאוגרפי והטכנולוגי. משפחת אדרעי תורמת לקידום של פעילויות חברתיות במסגרת של עשייה המתבצעת בכל רחבי הארץ ועם שימת דגש על אזור הפריפריה, כאשר בין התוכניות הבולטות ניתן למנות תוכנית קידום אישית המיועדת בעבור בני נוער מהעדה האתיופית להשתלבות בתפקידים בכירים בצבא. במסגרת התוכנית המהפכנית הזו מעניקה העמותה המעטפת אשר נועדה להגביר את המוטיבציה של צעירים להשתלב בתפקידים בכירים כקצינים וכן ביחידות מובחרות, ועדות להצלחה לתוכנית ניתן למצוא בנתונים – מעל ל-95% מהבוגרים הצליחו להשתלב בתפקידים בכירים בצבא.

לסיכום

הסקירה אותה הצגנו לכם כאן מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להכיר את גיבור ישראל רפי אדרעי. מי שלחם למען המולדת והצליח לרומם את רוחם של בני העיר בה נולד וגדל באחת מהתקופות הקשות ביותר, אומנם נהרג בגיל 24, אבל נשאר חקוק עמוק בלבבות של בני המשפחה כמו גם המתנדבים אשר פועלים ללא מטרת רווח, כל זאת מתוך מטרה להמשיך את העשייה החברתית שהייתה מזוהה עם לוחם אמיץ שלא ויתר, עד הדקה האחרונה.