משחקי מחשב הם מוצר טכנולוגי, אשר מציב אתגר לא קטן מבחינת פיתוח וייצור. למעשה, מדובר בעולם טכנולוגי מיוחד בפני עצמו. אחד השמות הבולטים לאורך שנים בשוק עסקי זה, היא חברת נינטנדו. אין חובב משחקי מחשב וקונסולות משחקים, שלא מכיר חברה זו. אבל לא רבים מודעים, לכיוון המפתיע שממנו היא התחילה את דרכה. ואיך קרה, שדווקא היא בולטת כל כך בתחום קונסולות המשחקים?

משנים כיוון ומתמחים

בשנות השבעים, חברה יפנית בשם Nintendo עשתה שינוי עסקי מעניין. עד לאותו שלב, החברה ייצרה קלפי משחק מיוחדים אשר מכונים Hanafuda, שפופולאריים במזרח הרחוק. בהמשך היא ניסתה רעיונות עסקיים שונים, אך הכיוון שבו היא התמקדה לבסוף, היה שינוי דרמטי וגם היסטורי מבחינת התפתחות משחקי המחשב: לעבור לייצור קונסולות משחקים. חשוב להדגיש – מדובר על מעבר מייצור של משחקים פיזיים פשוטים, לייצור של משחקים ממוחשבים מתוחכמים. לא מפתיע לגלות, כי קונסולות נינטנדו מאוד מבוקשות כיום. מדובר בחברה אשר עדיין מתמחה ספציפית בתחום זה. זאת, בשונה ממיקרוסופט וסוני – שתי מתחרותיה הגדולות (עם הקונסולות הבולטות Xbox ופלייסטיישן 5). ואכן, נינטנדו היא כיום חברה בינלאומית והחברה הרווחית ביותר בתחום זה כיום. כלומר, הבולטת ביותר בשוק.

משחקים פופולאריים

נקודת מפתח בהצלחת קונסולות משחק, הם המשחקים אשר זמינים עבורה ואפילו כאלה אשר מפותחים עבורה במיוחד. בכל הנוגע לנינטנדו, חלק חשוב בהצלחתה נבע מסדרת משחקים פופולאריים כאלה. דונקי קונג, סופר מריו, The Legend of Zelda ופוקימון, הפכו להיות מבוקשים בצורה יוצאת דופן. המשחקים מספקים גיוון של ז'אנרים, כך ששחקנים שונים יוכלו למצוא כל אחד את המשחקים שמתאימים לו. למעשה, גיוון זה חשוב בכלל ומתבטא במוצרי נינטנדו לאורך הדרך. הכוונה לגיוון בחומרה ולא רק בתוכנה. יש למשל, מי שחשובה להם במיוחד היכולת לשחק בדרכים, בקונסולות משחק ניידות. נינטנדו מספקת לכך מענה מצוין. נקודת המפתח היא שילוב של האיכות עם המבחר. יש להניח שזה היה חלק מרכזי, בהפיכת נינטנדו לשחקנית הבולטת שהיא כיום בעולם קונסולות המשחק.

 

 

מאחורי הקלעים

בין משחק המחשב לשחקן, נמצאת ומתווכת קונסולת המשחק הפיזית. בשונה ממחשבים אישיים שהם סטנדרטיים למדי, הקונסולות מאפשרות למפתחיהן להתאם את ממשק המשתמש ספציפית עבור משחקי מחשב. ואכן, חברת נינטנדו הציגה ומציגה מצוינות, גם בהיבט זה. הדבר מתבטא גם בדגם העדכני שלה – Nintendo Switch, שהחברה הציגה בשנת 2017. נינטנדו סוויץ' כולל גם (לא רק) מערכת ניידת וניתן לרכוש בנפרד גרסה שכוללת רק את החלק הנייד (נינטנדו סוויץ' לייט).

בשיפור מתמיד

השילוב של משחקים פופולאריים עם קונסולת משחק טובה, מוביל לכך שישנו עניין מתמיד בחברה ואכן, נינטנדו הצליחה עם השנים ליצור עניין מתמשך שכזה. נינטנדו מציגה בהתמדה דורות חדשים של מוצריה, עם שלל חידושים ושיפורים. המוצרים עשויים להגיע למשל עם משחקים חדשים ולכלול שיפורים טכניים במפרטים שלהם, כגון שיפור נפח אחסון פנימי. נינטנדו סוויץ' למשל, זכה לאחרונה לשדרוג בדמות גרסה עם צג גדול יותר, מבוסס טכנולוגית OLED. ברקע לשיפורים אלה, ישנה התחרות הקבועה בין נינטנדו לבין מתחרותיה הגדולות. החברות אוספות פידבק מלקוחותיהן ומנסות להשתפר בהתאם. הן מעסיקות מומחי ממשקי משתמש, גרפיקה ממוחשבת וכמובן מפתחי משחקים כישרוניים. כל זה, מתבטא במוצרים מתקדמים, אשר מתחרים זה בזה ומקדמים את התחום כולו.

לסיכום

אם אתם מתעניינים ברכישת קונסולת משחקים, אין ספק, כי נינטנדו הוא שם אחד שאתם חייבים להכיר.