עין הדג

במאמר היום נבחן אביזר שיכול לשדרג את הרמה של הסרטונים שלכם, ואפילו את תמונות הסטילס שאתם מעלים לרשתות החברתיות. אנחנו מדברים כמובן על עדשה עם שדה רחב במיוחד שנקראת גם 'עדשת עין הדג', או אם אתם מחפשים את המוצר באנגלית 'fisheye lens'.

אנחנו מאמינים שיש כמה שדרוגים שיכולים להקפיץ את הרמה של הצילום שלכם ללא השקעה גדולה. בניהם כלולים כמובן מיקרופון חיצוני איכותי עם פופר שמגן מרעשי רוח, תאורה בסיסית וחצובה. שלושת האביזרים הללו הפכו מאד פופולריים ואכן זה ניכר באיכות הסרטונים שמתפרסמים היום, גם אצל חובבנים. האביזר הבא ברשימה חייב להיות עדשת עין הדג. זה יביא אתכם לרמה הבאה של צילום, בואו נבין כיצד.

סוגי עדשות שונות וההשפעה שלהן על הצילום

בגדול, עדשות לצילום נעות על סקאלה של שדה ראיה: עדשות ממוקדות, או טלסקופיות הן בעלות שדה ראיה קטן, כלומר, הן מתמקדות בתחום קטן של השטח הנראה. מהצד השני נמצאות עדשות עם שדה ראיה רחב, כלומר כאלו שכוללות הרבה מהשטח הנראה. בצד הזה של הסקאלה, בקצה שלו, נמצאות עדשות עין הדג.

עדשות עין הדג מאפשרות שדה ראיה רחב, משמע ניתן לראות זווית יותר רחבה של המתרחש. יתרון נוסף שלהן הוא עומק מיקוד – זהו נתון שמתייחס לאיזה אובייקטים יתקבלו מחוץ לתחום הממוקד, כלומר מטושטשים. בעדשה רחבה, עומק המיקוד גדול גם כן. זה אומר שגם האובייקט שלפיו כיוונו את הפוקוס יצא חד וגם אלו שמאחוריו ולפניו.

היתרון הגדול שמתקבל מעדשה רחבה הוא שניתן לתפוס הרבה אובייקטים בפריים נתון, הן מבחינת רוחב השדה והן מבחינת עומק השדה (הפוקוס). האובייקטים השונים יצאו בפוקוס כמעט תמיד, גם אם לא כיוונו אותו במדויק.

יתרון גדול שנובע מכך הוא היכולת לצלם מקרוב מאד ולשלב זאת עם רקע רחוק – למשל צילום של ספורטאי מקרוב שכולל את המגרש כולו ויתר השחקנים מאחוריו. כמו כן, עדשת עין הדג יכולה להיות פתרון טוב לצילום של אירוע המוני כאשר לא ברור היכן בדיוק יתרחשו הדברים המעניינים. פשוט מכוונים עדשה לכיוון הכללי וכך מצלמים ומתעדים. זוהי דרך אגב בדיוק הסיבה שמשתמשים בעדשה הזו בעינית של דלת הכניסה בבית.

מהן מגבלות העדשה?

ובכן, המגבלות של העדשה הן עיוות שמתקבל באובייקטים רחוקים יחסית. מכיוון שכל רוחב השדה צריך להיכנס, האובייקטים נהיים כדוריים. מישור האופק למשל מתעוות בקשת כלפי מעלה או מטה לפי הגובה היחסי שלו. מגבלה נוספת היא שלא ניתן לראות מקרוב אובייקטים רחוקים. לשם כך צריך יהיה לחזור לעדשה המקורית או אפילו לחבר עדשת זום, אבל זה כבר משהו לצורך מאד ספציפי.

 

לסיכום, השימוש בעדשת עין הדג יכול לא רק לשפר את הסרטונים שלכם, אלא אפילו להקל על תהליך הצילום בכך שתוכלו לתפוס יותר אובייקטים בתוך תחום הצילום ובפוקוס. צריך קצת זמן להתרגל לצילום המתקבל מעדשת עין הדג – אבל זה שווה את זה.